Dziś mieszkańcy Ostrowa Wielkopolskiego mają możliwość korzystania z najnowocześniejszej biblioteki publicznej w Wielkopolsce. Ważnym elementem nowego budynku, w którym mieści się Biblioteka Główna, jest jego funkcjonalność. W bibliotece została zbudowana sieć komputerowa, która spełnia dzisiejsze oczekiwania czytelników a jesteśmy przekonani, że również przyszłe.
Dążymy do tego, aby cała działalność biblioteki była w pełni zautomatyzowana.

         Biblioteczny budynek dostosowany jest do obsługi czytelników niepełnosprawnych. Są podjazdy, winda, szerokie przejścia pomiędzy regałami. Z myślą o osobach niewidzących i niedowidzących Biblioteka rozpoczęła gromadzenie i udostępnianie książek na kasetach magnetofonowych. Dla osób mających kłopoty z poruszaniem się, uruchomiono nową usługę "Książka na telefon", polegającą na dostarczaniu książek do domu.

   Nowoczesna i funkcjonalna Czytelnia Biblioteki Głównej przystosowana jest do zróżnicowanych potrzeby czytelników. Wyodrębniona została część, gdzie znajduje się czytelnia czasopism prowadzona w formie klubowej, czytelnia naukowa tradycyjnie przystosowana do indywidualnej pracy oraz czytelnia komputerowa. Przy stanowiskach komputerowych czytelnicy mogą korzystać ze zbiorów multimedialnych, informacyjnych baz danych jak również z największego źródła informacji jakim jest Internet. W czytelni udało się wyodrębnić małą galerie, gdzie czytelnicy mogą podziwiać różnorodne ekspozycje przygotowywane przez pracowników biblioteki.

    Również Wypożyczalnia Biblioteki Głównej zmieniła swoje oblicze. W wypożyczalni zostało zgromadzonych około 57 tys. książek ze wszystkich dziedzin wiedzy, dla wszystkich grup użytkowników. Gromadzimy i udostępniamy literaturę piękną, popularnonaukową, naukową. Staramy się również gromadzić książki z najpopularniejszych kierunków studiów, m.in. historii, prawa, ekonomii, politologii. Czytelnicy mogą samodzielnie dokonywać wyboru książek, a przestronne ustawienie regałów umożliwia swobodne poruszanie się po wypożyczalni.

   Biblioteka posiada w swoich zbiorach również "cymelia" (starodruki), których "perełką" jest wydany w 1593 r. "Nowy Testament Pana Naszego". Ponadto do najciekawszych pozycji należą "Kazania na niedziele i święta" z 1606 r. oraz "Zbiór praw Państw Królestwa Pruskiego" z 1853 roku. W sumie Biblioteka posiada 35 takich cennych książek.

   Biblioteka Główna jest największa placówką biblioteczną w mieście nie tylko z racji wielkości zbiorów, ale także ilości zarejestrowanych czytelników, których obecnie posiada 6 194. Wypożyczają oni w 2008 roku 65 265 książek. Z Czytelni Biblioteki Głównej korzystało w ubiegłym roku 13 910 użytkowników, którzy wypożyczyli 30 825 woluminów.

     W ramach struktury Ostrowskiej Biblioteki działa również 5 filii bibliotecznych, w których zarejestrowanych jest 8 209 czytelników mających do dyspozycji księgozbiory liczące łącznie 94 tys. woluminów. W placówkach tych wypożyczono w ub. roku 136 tys książek. Biblioteka Główna i wszystkie filie odwiedziło w ub. roku łącznie 110 896 osób.

      Katalog Biblioteki to nie tylko szufladki z kartami, ale również jego komputerowy odpowiednik gdzie czytelnicy mogą łatwo i szybko znaleźć informację o poszukiwanych książkach.
Wypożyczanie książek jest zautomatyzowane. Wszystkie książki zostały zaopatrzone w kody kreskowe. Tradycyjne, papierowe karty czytelnicze w naszej Bibliotece zostały zastąpione kartami plastikowymi, które umożliwiają automatyczną identyfikację czytelnika.
Nowoczesna forma wypożyczania książek przyspiesza i ułatwia pracę.

      Ostrowska Biblioteka Publiczna jako instytucja upowszechniania kultury, poza działalnością ściśle związaną z gromadzeniem, opracowaniem i udostępnianiem materiałów bibliotecznych, prowadzi szeroką działalność kulturalną związaną z popularyzacją książki i czytelnictwa. Organizujemy wystawy, konferencje, spotkania autorskie oraz konkursy. Aktualne informacje na ten temat można znaleźć [ tutaj ].

   O nowoczesności, otwartości na czytelnika naszej Biblioteki mówimy nie tyko my, ale również nasi czytelnicy, którzy zmianę w Bibliotece przyjęli z dużą radością i zadowoleniem. Biblioteka stała się wizytówką miasta, kolejnym obiektem który nie tylko warto zobaczyć, ale do którego po prostu trzeba przyjść i skorzystać z jednej wielu interesujących propozycji.
 

 
Serdecznie zapraszamy!
 
 

  Search

 

KATALOGI ON-LINE
 

 


 

 

 

  

 

 ( trwa aktualizacja )

 

nasza strona na


 

Kartoteka Regionalna
    i Zagadnieniowa

 


 

 

 


 

 

 

 

NEWSLETTER
Biblioteka Ostrów

Bądź na bieżąco! Zapisz się na listę subskrybentów!

 

 
 
przyjaciele

           

 

 
Copyright 2012 Biblioteka Publiczna w Ostrowie Wielkopolskim   |      Login